Основни принципи на отглеждане на грозде

Долната страна на калема се оформя на клин. Подложката се оформя на разцеп, като целта е клинът да се постави в разцепа и отстрани да остане здрава, твърда дървесина.

Когато искаме да обработваме лозето с машини и имаме тази възможност, трябва да знаем с каква техника да се снабдим, така че тя да бъде ефикасна и не много скъпа.

Някои от моделите са несиметрични (обикновено изнесени надясно от трактора), което им дава възможност да се движат по-близо до стволовете на дърветата и да оставят по-тясна необработена ивица в реда.

За сведение на лозарите, дисковата брана не е за всяко лозе. Тя е редно да се използва само, когато е необходимо интензивно да се разтрошава почвата, защото иначе с нея много силно се уплътнява плодорният слой.

Ако ще се инвестира в машини за обработка на лозя В лозята

Завързва се с лентичка и се слага колче за обозначение.

Отгрибването на лозите трябва да се прави винаги преди да е започнало набъбването на зимните очи, защото след покарването на пъпките се увеличава силно опасността от оронването им.

Когато подложката и калемът са с различна дебелина, тогава трябва да направите друго. Обикновено това се случва при стари, измръзнали лози, които искате да облагородите или пък да им смените сорта. Трябва отново да почистите пръстта около пръчката, отрежете мястото на старата спойка. Почистете кората и отрежете пръчката. Тук трябва да сложите поне два калема в двете противоположни страни на подложката, лозя като направите разцепи за клинчетата. Можете да работите и с единичен калем.

Калемът трябва да се постави там, където пръчката започва да се вдървесинява.

След това идва етапът да се оформи калус около спойката. За тази цел пръчките се редят в сандъчета, като им се осигуряват подходящи условия - въздух, топлина и влага.

Облик Създаване на сметка Влизане Лични инструменти Създаване на сметка

Изследва се произхода и разпространението на лозата, биология на лозата (морфологичен строеж), екология на лозата (климат и микроклимат, географска ширина, надморска височина, близост до водни басейни, релеф, изложение и почва), размножаване на лозата, създаване на лозя, резитба и формиране на лозата, отглеждане на плододаващи лозя, беритба и съхраняване на гроздето и ампелография (сортове грозде).

Могат да се правят с култиватор за лозя с двустранни стреловидни лемежи.

Повърхността се набраздява и опасността от ерозия нараства.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *